מנטורית לתהליכי רגש והצלחה

נטורופתית, מתקשרת, טיפולים אישיים,
מורה ומאמנת רוחנית, מרצה וסופרת
מנחה מעגלי העצמה

לך אחרי צו לבך
למידה ומודעות הינם המפתח והפתח לעידן החדש
חייה חיים מתוך חיים
בדרך החיים העייפה קיימת נקודת אור

היסטוריה

במרץ 1995 דר` קטריה, רופא משפחה רגיל לחלוטין ממומבאי (בומבי, הודו) הכין כתבה לעיתון שכותרתה: "צחוק – התרופה הכי טובה". כשהוא חקר את הנושא הוא גילה שלצחוק השפעה חיובית חזקה על הבריאות. כל מערכת בגוף שנבדקה עד עכשיו בקשר לצחוק מראה סימנים של תפקוד יותר טוב וצחוק יכול לשפר הרבה תלונות ומחלות. 
ופתאום היה לו הרעיון להקים מועדון צחוק – חוג שמטרתו הצחוק…… 
מיד למחרת בבוקר הוא הלך לגינה ציבורית ליד ביתו וניסה לשכנע אנשים להשתתף במועדון. בהתחלה הסכימו רק 4 איש: הם עמדו במעגל, סיפרו בדיחות, צחקו ונהנו. 
למחרת בבוקר המשיכו. כל בוקר הצטרפו למועדון השמח יותר אנשים ולאחר שבוע הגיעו כבר כ-50 איש למפגש הצחוק בבוקר בפארק. 
אך ימים ספורים מאוחר יותר המועדון נקלע למשבר: נגמרו הבדיחות!!!! 
הקבוצה הודתה לדר` קטריה על השבועיים הנהדרים …אך הוא ביקש מהם להגיע גם למחרת. "יש לי רעיון!" הוא אמר להם. 
למזלו הוא אכן מצא רעיון באותו היום: הוא קרא במאמר מדעי שהגוף שלנו לא מבדיל בין צחוק עם גירוי מצחיק וצחוק ללא גירוי מצחיק. 
השינויים הביוכימיים שגורמים להרגשה טובה ולשיפור התפקודים קורים בכל צחוק שהוא. 

בפגישתו הבאה עם חברי המועדון הוא ערך איתם ניסוי קטן: "בואו נבדוק, האם ניתן לצחוק במשך דקה ללא סיבה" הוא אמר , הסתכל על השעון וצעק "מתחילים!!"  וזה עבד!!

שיטת היוגה צחוק

צחוק הינו רפלקס גופני פשוט של כיווץ שרירים והוצאת אויר מהירה. שיטת היוגה צחוק גורמת לאנשים לצחוק באמצעות גירוי רפלקס הצחוק באופן גופני ולא באמצעות המוח (על ידי הומור). כשהרפלקס מגורה חולף בגוף מעין דגדוג שכזה – הגורם לנו לצחוק מכל דבר. חברי הקבוצה מדביקים זה את זה עד שכמעט ובלתי אפשרי לעצור את גל הצחוק שנוצר. גם מי שאינו רגיל לצחוק כלל, נסחף אחרי ההמון ופורץ בצחוק רם. 
מדוע לצחוק באופן אקטיבי? כשצוחקים בסדנה בשביל לצחוק, "צוברים" כמות צחוק של שנה שלמה, וההשפעה של הדבר עלינו הינה לא פחות ממופלאה. 

צחוק = חופש

מתברר שהצחוק מזוהה אצלנו עם חופש מוחלט וחוסר עכבות, ולכן צחוק אינטנסיבי גורם לנו להרגיש ולהתנהג כילדים. אינטואיטיבית אנחנו אוהבים לצחוק, וזאת מפני שהצחוק מאפשר לנו להתנער מילקוט הדאגות הרציניות שלנו והאנדורפינים (הסמים הטבעיים) המופרשים גורמים לנו לתחושת עירפול חושים מופלאה. למתבונן מבחוץ אנו עשויים להראות כחבורה של מטורפים, אבל כל המשתתף בקבוצה, חווה שחרור מהגבולות שאנו מציבים לעצמנו. ובטווח הארוך – מי שמתרגל יוגה צחוק באופן קבוע הופך לאדם צחקן, קליל יותר ובעל אומץ לפרוץ קדימה ולבצע שינויים בחייו. הצחוק הוא המרחק הקצר ביותר בין שני אנשים לצחוק כח אדיר לפתוח את הלב, להסיר כל מעטה של ציניות וקרירות וליצור קשר מיידי בין אנשים. בסיום כל סדנה ישנה תחושה של שותפות לחוויה משמעותית שעברנו יחד. 

מדוע "יוגה"?

זו שאלה שעולה וחוזרת פעמים רבות, ואכן המילה יוגה מתחברת אצל רבים למתיחות הגופניות. ומה בין זה לבין הצחוק? 
ובכן, פירוש המילה יוגה הוא "איחוד" – איחוד בין הגוף והנפש באמצעות הפעלת הגוף. ישנה גם יוגה של ניקוי, יוגה של תזונה וכן יוגה שמשיגה איזון באמצעות רפלקס הצחוק. ואכן לאחר הפעלה של יוגה צחוק מורגשת תחושה של שחרור והתנקות. 

לסיכום

הצחוק הוא ככל הנראה הפעילות הגופנית הבריאה ביותר לגוף ולנפש, וכיום ישנם כ- 5000 מועדוני יוגה צחוק ברחבי העולם שבהם אנשים כבר רגילים לבוא ופשוט לצחוק ללא שום בדיחה או סיבה, אלא למען הצחוק עצמו והדברים הנפלאים שהוא עושה לנו. אולם מי שזו לו הפעם הראשונה נדרש להיפטר מהדעה הקדומה שמי שצוחק ללא סיבה הוא משוגע. 

בתור מנחת יוגה צחוק הנני מזמינה אתכם להשתתף בסדנה.
אז הרשו לעצמכם להיסחף לחוויה מיוחדת במינה של צחוק סוחף ומשחרר.

להרשמה לסדנא

ליצירת קשר

חיותה אפשטיין-מורה רוחנית- www.hayutaep.com © כל הזכויות שמורות

אימון רוחני, טיפולים בתקשור, וסדנאות להתפתחות רוחנית כתובת: נורדאו 30, פתח תקוה טלפון:052-2802867